Výroba jednoduché vycpávané kukly

25. ledna 2008 v 23:31 | Pavel Macků |  historický šerm
Obr. 1. Hotová kukla

Význam této výrobně jednoduché součásti zbroje je jasný- úder zbraní do hlavy sice přilba zastaví, ale bez kvalitního vyměkčení je sama o sobě nedostačující (to samozřejmě platí pro celé tělo).

Následující střih je můj- nemá podklady v historických pramenech (vlastně se ani moc nedá dohledat- z iluminací či soch se akorát dozvídáme, že kukly pod zbrojí byly, ale střih z toho nevyčteme- pokud by někdo z vás o něčem věděl, dejte mi prosím vědět). Vznikl takříkajíc na koleni, přezkušováním papírových šablon dokud přesně neseděly. Střih je navržen pod šlap s kroužkovým závěsem (14. - 15. stol.).

K výrobě budeme potřebovat:

papír a tužku na šablony

špendlíky (není nutné, ale doporučuji)

jehlu a dratev (či pevnou nit)

vhodnou látku (len)

vycpávku (vlnu, já použil koudel)

Před tím, než se pustíte do práce, doporučuji vám přečíst si článek Prehľad základných typov stehov, ktoré sú vhodné pri šití living history odevov od Janiny na http://livinghistory.sk/web.php?cl=stehy , kde se seznámíte se základními stehy. Já na celou kuklu využíval pouze stehy obnitkovací, přední a zadní. Také si vše pečlivě prostudujte předem a při šití neustále zkoušejte jak na vás a k sobě vše padne.

Na obrázku 2. vidíte počet a tvar dílců, se kterými budeme pracovat:

Obr. 2. Tvary a počet dílců
Na obrázku 3. najdete mnou použité rozměry pro díl A (včetně přidaných centimetrů, o které se výsledná čapka po sešití zmenší)- Pozor! Nikdo nemáme stejnou hlavu, takže radši chvíli experimentujte s papírovou šablonou, dokud nechytnete požadovanou velikost (ta by měla mít cca 2-3 cm navíc pro plochy k sešití).
Obr. 3. Rozměry dílu A
A nyní již do práce. Přiložíme k sobě dva díly A, a špendlíky si je po stranách uchytíme proti posunutí (ještě jednou opakujeme s druhou dvojicí dílů A). Nyní sešijeme červeně vyznačené strany a postupně vyndáváme špendlíky (obr. 4.)- prvně zadním stehem (cca 0,75 cm od okraje) a hned následně obnitkovacím stehem. To opakujeme i u druhé dvojice dílů A. Nyní obrátíme oba sešitě celky poruby- tím se nám stehy schovají dovnitř.
Obr. 4. Postup šití dílů A.
Podle obrázku 4 a 5 pokračujeme šitím předního stehu po modrých liniích (šíři tunýlků si určete sami, čím užší tím lepší).
Obr. 5. Přední steh na dílci A hotové kukly
Nyní tunýlky napěchujte předem připravenou vycpávkou (vlna, koudel), přičemž dbejte na rovnoměrné rozložení. Následně podle obrázku 4 (zelená linie) dílce A sešijte k sobě (opět opakujeme u druhé dvojice). Nyní podle šipek na obrázku 4 sešijeme obě poloviny z dílů A k sobě. Tím máme polovinu práce za sebou. Vyzkoušejte jak vám kukla sedí na hlavě a nyní můžete sešít i ochranu krku pod bradou- nelekejte se, že se levý a pravý díl překrývají- vzhledem k tomu, že krk je dost zranitelné místo, využil jsem možnosti dvou vrstev vycpávanice pro lepší ochranu (obr. 6.)
Obr. 6. Hotová kukla
Nyní se pustíme do spodní kruhové části (potřebujeme dva dílce B). Její rozměry si opět určete sami (já položil přilbu na zem a kroužkový závěs rozprostřel do kruhu jako na obr. 6., který jsem přeměřil a přidal pár centimetrů navíc). Otvor uprostřed by měl být takový, aby jím šla hlava pohodlně protáhnout, ale také aby byl přibližně stejně velký jako spodní strana sešitých polovic dílců A.
Dílce B přiložíme k sobě a po okrajích sešpendlíme proti posunutí. Začneme zadním stehem a poté obnitkou šijeme červeně vyznačenou stranu (obr. 7.). Teď opět obrátíme sešité dílce B poruby (stehy jsou opět schovány) a pustíme se předním stehem do šití modrých linií. Nyní opět nacpeme vlnu či koudel do tunýlků a uzavřeme dílce B sešitím zelené linie (obr. 7.).

Obr. 7. Střih pro spodní, kruhový díl B (celkem potřeba 2 ks)
Nyní už pouze zbývá k sobě přišít hotové dílce A a B na zelené linii (obr. 4. a 7.). Já to udělal tak, že jsem vyhnul dovnitř kukly oba konce sešitých dílců a sešil je obnitkou.
Tím je práce téměř hotova. Kuklu vložte do přilby a dratví ji uchyťte v obličejové části a po okraji kroužkového závěsu (obr. 8.- kontrola před uchycením kukly ke kroužkovému závěsu).
Obr. 8. Prošívaná kukla pod přilbou
Tím už jsme opravdu u konce. Použiji svůj oblíbený "ábíčkovský" konec z návodů papírových modelů: "doufáme, že jste pracovali pečlivě a jste se svou prací spokojeni. U dalších modelů se těší…"
Maser :)
 


Komentáře

1 kačka kačka | E-mail | 27. ledna 2008 v 11:22 | Reagovat

Stránky jsou moc pěkně udělány, články výstižné, postupy srozumitelné a fotky velmi pěkné :-) jen tak dál :-))

2 Martin Martin | E-mail | 26. dubna 2008 v 18:00 | Reagovat

Vidite toho chlapika? Tak to je muj hodny a mily zeman za kteryho polozim snad i zivot v bitve :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama