Výroba štítu tvaru sférického trojúhelníku

10. března 2008 v 18:53 | Pavel Macků |  historický šerm
Následující článek popisuje výrobu trojúhelného štítu, který by měl splňovat podmínky tzv. "minimální koukatelnosti". Jedná se o první mnou vyrobený štít, proto má ještě nedostatky, ty však budou v textu uvedeny.
A proč si vyrábět nový dřevěný štít? Pomineme-li lepší vzhled a větší autenticitu než toliko oblíbené štíty kovové (jejichž počet naštěstí klesá), především je to finanční hledisko, kde můžeme oproti štítům kupovaným ušetřit až několik set korun (celkem mě výroba jednoho štítu vyšla na 700-800,-). K dalším výhodám bych řadil radost z práce a z nového výrobku, spousta nových zkušeností atd.
Rozhodl jsem se, že vyrobím štít ze začátku 14. století, takže první věc byla nahlédnutí do iluminací. Těch je naštěstí dost, zobrazují desítky štítů z různých pohledů (obr. 1.). Téměř finální podobu mého štítu najdete na obr. 2.
Obr. 1. Štíty z iluminovaných rukopisů první poloviny 14. století. Zleva: Codex St. Peter, fol. 6v, rok 1321; Romance o Alexandrovi, fol. 43v, léta 1338-1344; Codex Manesse, fol. 10r, léta 1305-1340, Codex Manesse, fol. 52r, léta 1305-1340
Obr. 2. Hotový štít
Budeme potřebovat:
Překližku o síle 5 mm, velikost plochy záleží na požadovaném tvaru trojúhelníka (2 ks)
Řemení s odpovídajícími přezkami
Dratev a jehlu
Vhodnou kůži
Další nástroje jako pilu, kleštičky, vrtačku, skalpel atd. (na to přijdete při stavbě J )
Lněnou látku a vycpávku (vlnu, koudel)
Pokud se odhodláte štít vyrábět, tak si přečtěte celý text než se pustíte do práce
Práci začneme nařezáním desek (rozměry si určete podle období, na které štít vyrábíte a odborné literatury- např. Klučina Petr 2004: Zbroj a Zbraně, Praha). "Léta" dřeva by spolu měla po přiložení tvořit pomyslné X. Zde jsem udělal první chybu, neboť léta desek na mém štítu tvoří kříž (obr. 3.).
Obr. 3. Nařezané desky
Nyní se pustíme do ohýbání. Existují dva způsoby- nad horkou párou či ve vařící vodě. Lépe se osvědčila horká voda. Je to větší práce než se zpočátku zdá. Po vytvarování desky zafixujeme v ohnutém tvaru a necháme pořádně proschnout (já na zafixování zapomněl a desky se mi do dalšího dne narovnaly). Dbejte na to, aby desky k sobě pěkně seděly.
Obkreslíme na kůži tvar štítu a po stranách přidáme pár centimetrů k zahnutí na zadní stranu (já měl zbytek staré asi 4mm tlusté kůže kterou chtěl původní majitel vyhodit, takže jsem ji zabavil J- obr. 4.).
Obr. 4. Kůže připravená k přilepení
Nyní můžeme přejít ke slepování. Vše jsem k sobě lepil kostním klihem z drogerie- desky i kůži. Vše opět zatížíme, chytneme do svěráku- prostě zajistíme proti posunutí a necháme přes noc proschnout.
Korpus máme hotový. Nyní můžeme okovat hrany (ale nemusíme). Mě štít okoval kamarád a navíc mi přinýtoval řemení (schéma řemení opět v knize Petra Klučiny). To jsem koupil ve vojenském výprodeji (jeden řemen za cca 30,- celkem jsem potřeboval 3 metrové). Pokud hrany neokováte, přinýtujte ohnutou kůži na zadní straně štítu. Fotku zadní strany v této fázi ukazuje obr. 5.
Obr. 5. Rub štítu
V této části výroby jsem "odpáral" vojenské přezky a přišil kapku dobovější. (obr. 6.). Taktéž jsem si podle velikost své ruky ušil vycpávaný polštářek (vlnou, koudelí), tlumící nárazy. Ten je opět přilepen klihem.
Obr. 6. Poslední úpravy
To zároveň byla poslední část výroby. Do budoucna se chystám štít i malovat, ale zatím neznám správné postupy. Zajímavá diskuze k tématu je zde: http://www.viaboemia.com/diskuse.htm sekce Válka/ Štít z prkének.
 


Komentáře

1 kačka kačka | E-mail | 11. března 2008 v 10:05 | Reagovat

Tak až štít pomaluješ, určitě to vyfoť a přidej sem. Rádi se podíváme :-)

2 Durchlon Durchlon | 4. prosince 2010 v 22:14 | Reagovat

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli by se dalo stejně postupovat i při výrobě pěchotního (obdélníkového)štítu. Díky moc.

3 Maser Maser | 5. prosince 2010 v 11:23 | Reagovat

Salve. Postup může být stejný. Doporučuju ale potahovat štít surovou kůži, což je dobovější. Postup lze najít zde, kde mám nový štít: http://silva-nortica.rajce.idnes.cz/Tarc/ V případě zájmu bych mohl napsat i článek o potahování.

4 kl kl | 23. července 2013 v 18:34 | Reagovat

f

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama