Výroba ailettes

21. října 2008 v 11:51 | Pavel Macků |  historický šerm

Už jsme dlouho nic nevyráběli, takže jsem se rozhodl zařadit zase jeden do-it-yourself článek. Dnes se zaměříme na ochranný, zdobící a erbovní prvek zvaný ailettes, který byl v módě mezi druhou polovinou 13. a první polovinou 14. století především v západní Evropě. Jeho vyobrazení nacházíme převážně na iluminacích a náhrobcích (obr. 2.). U nás ho používal především Jan Lucemburský (a pravděpodobně šlechta z jeho okolí), ale je zachycen i na pečeti Petra z Rožmberka z roku 1347 (obr. 2., 3; za informaci děkuji Radarovi) . V našich zemích se tedy jedná spíše o zvláštnost či raritu. Petr Klučina (Zbroj a zbraně, str. 197-198 Praha - Litomyšl 2004) ještě uvádí, že ailetty mohly být pošité perlami, zvonečky a rolničkami. Zároveň uvádí ještě náhrobek Hrona z Pacova, kde má zemřelý na ramenou možná ailetty, spíše pak spony na plášť ve tvaru štítu.
Podle iluminací zjišťujeme, že neexistoval žádný velikostní ani tvarový "mustr", naopak vyskytuje se v rozličných
provedeních (obr. 2., 1).


Co budeme potřebovat:
- plát silnější kůže (5 mm)
- dratev, jehlu a vosk
- dva řemínky s přezkou
- dva řemínky tenké- provázkové (cca 5 mm)
- látku či barvy na povrchovou úpravu
- klih
- prkýnka či překližku (5 mm)
- dva delší nýty s kovovou podložkou


Obr. 2. Vyobrazení ailettů v iluminacích, na pečetích a náhrobcích. 1. Romance o Alexandrovi, 1338-1344, výřez z fol. 21v; 2. Codex Manesse, 1300-1340, fol. 82v; 3. Pečeť Petra z Rožmberka v Sedláčkově perokresbě z roku 1347 (Atlasy erbů, díl 5.); 4. Náhrobek Roberta de Septvanse z toku 1306, kostel St. Mary, Anglie


Pusťme se tedy do práce. Nejprve si zvolte velikost a tvar požadovaného ailettu. Já volil klasický obdélník o rozměrech cca 26x16. Vámi zvolený tvar vyřízněte celkem 4 x (obr. 3.).
Obr. 3. Nařezané pláty kůže


Přiložte vždy po dvou plátech k sobě a proděravte si je, budou se vám lépe prošívat. Nyní nastává volba: a) můžete si vyříznout kus překližky (2 ks), který bude velikostně cca o 0,75 cm menší ze všech stran než tvar z kůže, nebo b) tento počin přeskočit. Pokud jste zvolili variantu A, zašijte překližku mezi dva kožené pláty (obr. 5.) v opačném případě sešijte k sobě jen kůže. Druhý způsob je living, první jsem zvolil z důvodu zpevnění (i když vařená kůže je sama o sobě dost pevná, leč jistota je jistota).


Obr. 4. Velikost překližky vzhledem ke koženému plátu


Obr. 5. Zašívání překližky do kožených plátůTím máme hrubou kostru hotovou (obr. 6.). Nalijeme do hrnce vodu a dáme vařit. Pokud jste zvolili variantu b), musíte každý ailett zvlášť vložit mezi dvě rovná prkénka, která pevně obmotejte provázkem, jinak se vám dílko může zkroutit. Jakmile začne voda vřít, vložíme do ní ailetty a necháme cca 20-30 minut vařit, ne méně. Horní hranice může být vyšší, jen je třeba hlídat, aby se kůže nerozvařila a nepraskla. Po uvaření nechte oba kusy dokonale proschnout, alespoň do druhého dne. Pokud tvoříte dle postupu a), zatižte při prosychání oba kusy.

Obr. 6.


Po proschnutí vyvrtáme do každého kusu tři dírky. Dvě na střed a jeden doprostřed u spodní hrany (obr. 7.).
Obr. 7.


Horní dvě dírky slouží k prostrčení tkaničkového řemínku (tak, aby jeho konce směřovaly na spodní stranu ailettu). Do silnějších řemínků si vyvrtáme otvor cca 8-10 cm od konce bez dírek. Nyní z horní strany ailettu prostrčíme nýtek, na něj ještě přiložíte proděravělý řemen, kovovou podložku a nýt kladivem zajistíte (obr. 8.).

Obr. 8. Nanýtovaný řemen


Nyní máte ailetty takřka hotové. Jejich horní stranu buď pomalujete heraldickými barvami, nebo polepíte látkou za pomocí klihu (v prostoru okolo středových dírek však lepidlo nenanášejte pro případ výměny řemínku), jak to ukazuje obr. 9.

Nebylo to vůbec těžké že? Vynalézavější lidé si mohou vytvořit jakékoli tvary, včetně ohýbaných kusů apod. Tak zas někdy bobani ;-).
 


Komentáře

1 Maser Maser | 21. října 2008 v 12:10 | Reagovat

To Příbík: kruhový ailetty můžou mít jakoukoli velikost, vyber si sám. Ale aby nebyly moc malý, ani moc velký a nepřekážely. Asi tak. Prohnutý je mít můžeš, to je na tobě. Nehledej v tom složitosti ;-)

2 Smil Smil | 21. října 2008 v 12:29 | Reagovat

Moc pěkné, ale ještě by sis je mohl vymalovat v erboních znacích. Ale to máš určitě v plánu:)

3 Přibík Přibík | E-mail | 21. října 2008 v 14:26 | Reagovat

Jj udelam to a to mi nemuzes napsat na mobil :)

4 Maser Maser | 21. října 2008 v 16:13 | Reagovat

Přibík: ne

Smil: mám, hnedle co seženu odpovídající látky to polepím ;-)

5 sparkier sparkier | Web | 21. června 2015 v 9:41 | Reagovat

rychla pujcka do domu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama