Šupinová čapka 2. pol. 14. století - pokus o rekonstrukci

27. listopadu 2010 v 19:54 | Pavel Macků |  historický šerm
Šupinové zbroje byly známy již v dobách před 14. stoletím. Jedná se o elastickou zbroj tvořenou malými železnými (případně i jinými ?) šupinkami našitými na spodní látkovou či koženou vrstvu. Styl usazení šupinek pak vytváří dojem rybích šupin - odtud i zbroj získala svůj název. Občas  při archeologických výzkumech nalézané šupinky bohužel z větší části nelze určit z hlediska jejich usazení na zbroji (podobně jako plátové kabátce). Vyobrazení čapek z dobových vyobrazení můžeme demostrovat na následujících obrázcích:

p

Obr. 1 - Zleva: The Tres Belles Heures of Jean De Berry, pozdní 14. století ořez; prostřední dva obrázky - Ms Roy C VII, British Museum, pozdní 14. století ořez, vpravo - Zmrtvýchvstání Krista, Národní galerie v Praze, 1380-85


Vezmeme-li v úvahu daná vyobrazení, můžeme si všimnout, že často přímo souvisí s osobou Krista. Nositelé čapek na těchto obrázcích jsou zobrazeni jako pohané. Otázkou tedy zůstává, zde se jedná o záměr autora odlišit tyto osoby, nebo se čapka objevovala i v našich krajích. Tyto informace by přinesla samostaná studie, není to cílem tohoto článku.

Nyní však již k výrobnímu postupu. Jako primární inspiraci byl vybrán vzor z obr. 1 vlevo, který kryje i uši.

Prvním krokem bylo ušití vycpavané čapky jako spodní tlumící vrstvy - batwatu. Byla zhotovena ze lněné látky, prošité v tunýlky, které byly vycpány ovčí srstí. K celku pak byl přišit kožený řemínek pro uchycení pod bradou:

g

Dále bylo potřeba zhotovit vrstvu, ke které se mají uchytit šupinky. Ta je zhotovena z pevné lněné látky - stanoviny. Vzhledem k pocitu slabšího batwatu byla ještě navíc stanovina podšita vrstvou tlusté vlněné látky (zelená):

y

Šupiny jsem nezvolil kovové, ale k zásobám materiálu, kožené. Kůže je cca 4 mm tlustá. Systém našívání lze vidět na dalších obrázcích. První řady jsou však od sebe našity v moc velké vzdálenosti, což bylo později upravováno:

c
b

Po našití všech šupinek je horní - krycí - vrstva hotova. Vnitřní strana vypadala následovně:

f

Uzavření "vrchlíku" jsem řešil kruhovou šupinou, k jejíž středu jsem vykrojil kruhovou výseč. Po sešití této výseče vznikl mírně klenutý kužel, který byl našit na vrchlík:

d

Poslední prací bylo sešití krycí a vyměkčovací vrstvy k sobě po okrajích:

m

Spodní strana se stehy tak byla zakryta batwatem:

n

Výsledný výrobek pak ukazují následující fotografie. Některé šupiny stále odstávají, což by mělo vyřešit pár chvil nošení. Čelní stranu jsem v některých místech zdvojil:

l
i
h

Šupiny jsou našity hluboko do čela, čímž zabraňují sklouznutí zbraně do očí a také až pod uši, kam již sahá límec prošívanice. Čapka je těžší než vypadá a po první "bitvě" v ní hlava bez problému ustála zásahy bulavou a mečem.

Kdyby jste náhodou někdo chtěl zhotovovat čapku, prvně zauvažujte o jejím rozšíření a dalších aspektech, které jsou popsány výše.

Take it easy :)

o
(c) Budík
 


Komentáře

1 Shnarr Shnarr | 8. května 2012 v 12:02 | Reagovat

Jakou jste zvolil velikost šupin ? .. děkuji

2 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 8. června 2014 v 11:20 | Reagovat

Jé, to je hezký! Pro šupinovky mám slabost :-)

3 palladia palladia | Web | 19. června 2015 v 6:18 | Reagovat

porovnání půjčka ihned 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama